A fenntartható fejlődés történelmi perspektívái, keretrendszerei és indikátorai
Kulcsszavak:
ESG, fenntartható fejlődés, fenntarthatóság, fenntarthatósági indexek, SDGAbsztrakt
Cél – A tanulmány célja, hogy széles körűen megvizsgálja a fenntartható fejlődés és a fenntarthatóság koncepcióját, valamint áttekintse, hogy milyen a fenntarthatósághoz kapcsolódó keretrendszerek és indikátorok vannak használatban a gyakorlatban, különös tekintettel a Fenntartható Fejlődési Célokra (SDG), valamint a Környezeti, Társadalmi és Vállalatirányítási (ESG) szempontokra. A kutatás arra törekszik, hogy feltárja, miként járulnak hozzá ezek a keretrendszerek a gazdasági növekedés, a társadalmi jólét és a környezetvédelem egyensúlyának megteremtéséhez.
Tervezés/módszertan/megközelítés – A vizsgálat során részletes elemzés készült a fenntarthatósági keretrendszerek (SDG és ESG) és a legfontosabb fenntarthatósági indexek vonatkozásában. A módszertan magában foglalta a releváns dokumentumok és jelentések rövid összefoglalását, rendszerezését, valamint azok kritikai értékelését fenntarthatósági szempontok és értékek szerint.
Eredmények – A kutatás eredményei rámutatnak, hogy a fenntarthatósági keretrendszerek egymást kiegészítve átfogó képet adnak a szervezetek fenntarthatósági teljesítményéről. Emellett a különböző fenntarthatósági indexek globálisan hozzáférhető információkat biztosítanak az érdekelt felek számára. Az eredmények kiemelik, hogy a fenntarthatóság mérésének és értékelésének standardizálása és harmonizálása kulcsfontosságú a transzparens jelentéstételi kötelezettségek teljesítéséhez.
Eredetiség – A tanulmány hangsúlyozza, hogy a fenntarthatósági keretrendszerek nem csupán jövőbeli célokat képviselnek, hanem a jelenben meghozandó felelősségteljes és tudatos döntéshozatalok alapvető részét képezik. Az elemzés átfogó megközelítése hozzájárul a mélyebb elméleti megértéshez, és gyakorlati meglátásokat kínál a fenntarthatósági elvek hatékony integrálásához a szervezeti stratégiákba.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2025 Balázs Herczeg, Éva Pintér (Author)

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.